:: Повишаване на капацитета и мобилизиране на местни общности за застъпничество и насърчаване развитиет

Повишаване на капацитета и мобилизиране на местни общности за застъпничество и насърчаване развитието на политики за ранно детско развитие на местно ниво

Проект Повишаване на капацитета и мобилизиране на местни общности за застъпничество и насърчаване развитието на политики за ранно детско развитие на местно ниво“ стартира през месец януари 2025 г. и е с продължителност 36 месеца – до края на 2027 г. Населените места, в които ще се изпълнява са гр. Казанлък (кв. Кармен), гр. Ямбол (кв. Райна Княгиня), с. Марково (община Каспичан).

Проектът е пилотен и извежда на преден план гражданската инициатива и активност във връзка със застъпничеството за развитието локални политики, изцяло съобразени с местния контекст в областта на ранното детско развитие. Периодът от 0 до 7 години е ключов за развитието на човешкия мозък, а след това и на познавателните, социални, двигателни и други умения – поставят се основите на цялостното израстване на детето и възрастния. За всяко семейство появата на бебе е период, изпълнен с много препятствия за родителите, които имат нужда от допълнителна подкрепа вътре в домакинството, но и от съдействие от страна на мрежа от различен тип специалисти. Всяка една от проектните дейности предвижда включване и активно участие на местните общности, така че те сами да могат да идентифицират своите проблеми, но да намират и трайни решения за подкрепа на най-уязвимите деца и семейства. Особено значимо в този процес е участието на здравните медиатори на първо място като източник на актуална здравна информация за деца и родители. В контекста на ранното детско развитие и грижата за децата във възрастта 0 до 3 години здравните медиатори са едни от малкото здравни професионалисти, които посещават родителите на най-малките деца у дома и могат да идентифицират различен тип рискове и да информират родителите. В допълнение към това е и тяхната позиция в общностите като част от активното гражданско общество, което на локално и национално ниво провокира и участва в различни застъпнически инициативи, в своето лично качество, но и като част от Национална мрежа на здравните медиатори.

Изпълнението на проекта е предшествано от задълбочена предварителна работа в периода 2023 – 2024 г. на голяма група експерти и изследователи, които са част от Национална мрежа на здравните медиатори (НМЗМ), Тръст за социална алтернатива (ТСА) и Експертна група за гражданско участие, посветили се на работата с деца от социално-уязвими групи. В рамките на тази разширена група от експерти бяха прецизирани целите и очакваните резултати от дейностите по проекта; бяха разработени критерии за избор на целеви места; Методология за оценка на нуждите с участие на представители на общността; Пътеводител за здрави местни общности „Рамо до рамо“ и др. Изборът на целеви местя – село Марково, гр. Казанлък, гр. Ямбол, в голяма степен е обусловен от интереса към такъв тип проекти от страна на представителите на различни местни институции, но и от мотивацията и опита на здравните медиатори, работещи в съответните общини.

ЦЕЛИ

·       Развитие на капацитета и мобилизиране на гражданското участие с фокус върху ранното детско развитие (РДР) на представители на уязвимите общности и изграждане на споделено разбиране за значението и смисъла на РДР чрез създаване и овластяване на общностни групи за ранно детско развитие (ОГ за РДР), които ще идентифицират конкретни нужди и ще предлагат решения за общността, вкл. чрез методическа и финансова подкрепа (подход отдолу нагоре), ще участват в обучения, инициативи и други дейности.

·       Осъществяване на застъпничество на местно ниво за прилагане и развитие на политики и практики в областта на РДР чрез подкрепа за реализиране на конкретни инициативи в целевите места.

·       Промяна и развитие на политики и практики на местно ниво в областта на РДР с фокус грижи и услуги за деца от 0 до 7 г.

·       Развитие на политики и практики, насочени към подобряване на майчиното и детско здраве сред уязвими ромски общности чрез развиване и усъвършенстване на модела на работата на здравните медиатори.

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ

·       Проучване и оценка на нуждите с участието на представители на общността: създаване на екип за оценка, обучение на екипа, избор на инструменти за оценка, събиране на данни, последващ анализ на нуждите и обратна връзка към заинтересованите страни.

·       Създаване и развитие на капацитета на Общностни групи за ранно детско развитие, следвайки стъпките на Пътеводител за здрави местни общности „Рамо до рамо“. Ще бъдат разгледани специфични за всеки местен контекст теми, които да подпомогнат гражданското участие при разработването и прилагането на политики за ранно детско развитие на ниво населено място/община. Съобразно анализа на оценката на нуждите ще бъдат изведени и конкретни теми, свързани с отглеждането и развитието на децата в ранна възраст. В групите ще бъдат включени активни хора, които ще имат водеща роля при разработване и изпълнение на местни инициативи.

·       Изпълнение на местни инициативи – всяка проектна година ще бъде реализирана по една инициатива във всяко едно от целевите места, които ще се основават на проведеното проучване на нуждите. През работата по инициативите участниците в  общностните групи за ранно детско развитие ще преминат през изпълнение на цял проектен цикъл (от идея за инициатива, през кандидатстване, оценка, финансиране, изпълнение до отчитане) с цел повишаване на техния капацитет за изпълнение на проекти. Общностните групи ще бъдат подкрепяни за изпълнение на местните инициативи от експертния екип на НМЗМ, а там, където се налага – и от външни експерти.

·      Финализиране на Пътеводител за здрави местни общности „Рамо до рамо“ на база наученото от изпълнението на проекта, а след това и неговото представяне на в края на тригодишния период за изпълнение.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

·      Постигане на по-добро разбиране сред бенефициентите (здравни медиатори и членове на ОГ за РДР) за важността на ранното детство за развитието на децата.

·      Повишени знания сред членовете на общностните групи за идентифициране на проблеми и възможни решения в областта на РДР.

·      Повишаване на капацитета на представители на местните уязвими общности да провеждат застъпнически инициативи в областта на РДР.

·      Положителни промени и/или приемане на нови местни политики и практики в областта на РДР.

·      Подобряване на достъпа до вече съществуващи грижи и услуги, подкрепящи РДР чрез за бременни здравно неосигурени жени, за деца, нуждаещи се от диагностика от специалисти и др.);

·      Въведени нови практики и политики за подкрепа на ранното детско развитие през изпълнението на местни инициативи.

·      Повишени знания на семействата от местните уязвими общности за значението на ранното детство за пълноценното развитие и намаляване на някои вредни практики, свързани с отглеждането на децата.

·      Подобрени умения на родители от уязвими общности как сами да стимулират и подкрепят развитието на децата си.


Проект „Повишаване на капацитета и мобилизиране на местни общности за застъпничество и

насърчаване развитието на политики за ранно детско развитие на местно ниво“ се изпълнява от

Национална мрежа на здравните медиатори в периода 2025 – 2027 г. с финансовата подкрепа на Тръста за

 социална алтернатива.

 


© 2008, All Rights Reserved, ZdravenMediator.net